Perşembe , Mart 22 2018
Ana Sayfa / ANNE & BEBEK / Yumurtlama Dönemi Nasıl Hesaplanır?

Yumurtlama Dönemi Nasıl Hesaplanır?

gebeHamile kalmak isteyenler için yumurtlama dönemi ya da ovulasyon tarihi, hamile kalma şansının en yüksek olduğu dönemlerdir. Bu dönemlerde çiftlerin cinsel ilişkilerini zamanlaması da, gebe kalma da şans arttırıcı faktörlerdendir. Eşler bu dönemlerde her gün veya gün aşırı cinsel birliktelik yaşamalıdırlar. Sağlıklı, adet döngüleri düzenli bir bayanın yumurtlama zamanı ilk adet gününden sonraki yaklaşık 10. ve 16. günlere denk gelir. Düzensiz adet gören kadınların ise yaptıracağı idrar testinden sonra, en erken ve en geç olası yumurtlama günlerine bağlı olarak zamanlanmalıdır.

 

Yumurtlama döneminde fizyolojik bazı değişiklikler hissedilir. Vücut ısısı değişebilir, rahim ağzı sıvısı ve yapışkanlığı artarak daha sulu ve akışkan hale gelir. Bu değişiklikler de spermin vajinadan yumurtalıklara geçişini kolaylaştırır. Ayrıca karın ve kasıklarda ağrı, göğüslerde şişkinlik ve gerginlik hissedebilir. Şayet adet döngüleriniz gün olarak sapmalar gösteriyor ve sürekli bir düzensizlik söz konusu ise yumurtlama olayı gerçekleşmediği anlamına gelebilir. Bebek sahibi olmada tam yumurtlama döneminin saptanması için şu yöntemleri kullanabilirsiniz;

Kan Testi: Kandaki “progesteron hormonu” yumurtlama döneminde artmakta, en yüksek seviyelere ulaşmaktadır. Fakat bu dönem çok kısa olabilir ve atlanabilir. Kaldı ki her ay sürekli 3-4 kez kan vermek zahmetlidir.

Ultrason: Ultrason ile yumurta takibi yaparak (folikulometri) yumurtlama dönemi saptanabilir. Ancak bu durumda da kesin sonuçlar elde edilemeyebilir. Ultrason yumurtlama günü için size daha çok fikir verebilir. Diğer bir sorun da doktora ödenen ekonomik maliyettir. Bir ay içerisinde 2-4 kez ultrasona girilmesi gerekmektedir.

Yumurtlama Testi: Ucuz, güvenilir ve zahmetsizce yumurtlama döneminizi tespit etmenizi sağlayacak yöntemlerden biri, eczanelerden temin edeceğiniz yumurtlama testleri olacaktır. Aynı gebelik testi gibi yapılır. İdrardaki LH hormonu çok yükselince testte 2 çizgi çıkar. Bu durumda 24-48 saat içerisinde ilişki ile gebelik olasılığı oldukça artmaktadır.

Ayrıca Kontrol Edin

Seyrettikleri Filmi Taklit Eden Bebekler :)

İzledikleri çizgi filmi taklit eden sevimli ikizler Seyrettikleri çizgi filmdeki animasyon karakterleri taklit ederek yeteneklerini ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir