Anasayfa / GÜZELLİK & BAKIM / Yeşil Çayın Saça Faydaları

Yeşil Çayın Saça Faydaları

saglikli_hizli_sac_uzatma_yollariYeşil Çayın Saça Faydaları

Sağlığa faydaları ile tüm dünyada popülerlik kazanan yeşil çay çok iyi bir antioksidan kaynağıdır ve saç çıkmasını teşvik ettiği yönünde bazı araştırma sonuçları bulunmaktadır. Bu araştırmaların sayısı tüm uzmanlar tarafından kesin olarak kabul edilecek sayıya ulaşmamakla birlikte yeşil çayın kepek oluşumunu engellediği, yeniden saç kökü oluşumu desteklediği ve zayıflayan kökleri güçlendirdiği söylenmektedir.

Yeşil Çayın Saç Köklerini Uyarıcı Özelliği

ABD Ulsusal Tıp Kütüphanesine göre 2007 yılında Kore’de Seul Ulusal üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırma da yeşil çayın içinde bulunan epigallocatechin-3-galat veya diğer adıyla EGCG’nin saç büyümesini teşvik ettiği, hücreleri güçlendirerek yeni saç oluşumuna yardımcı olduğu belirlenmiştir. Yeşil çayın metabolizmayı hızlandırmasının saç uzamasını da hızlandırdığı yönünde benzer bir açıklama Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından da yapılmıştır.

Ancak bu iki kuruluş tarafından yapılan araştırmalara katılan kişiler, kalıtsal saç dökülmesi yaşayanlar değil, beslenme, stres ve çevresel faktörler nedeniyle saçları dökülen kişilerdir. Yani yeşil çayın kalıtsal saç dökülmesini engelleyip engellemediği konusundan bir araştırma bulunmamaktadır.

Check Also

Saç Bakımında Argan Yağı

Saç Bakımında Argan Yağı Argan ağacı meyvesi çekirdeklerinin ezilmesiyle elde edilen argan yağı yüzyıllardır özellikle ...