Anasayfa / ANNE & BEBEK / Tuvalet eğitimine önce anne-babalar hazır olmalı

Tuvalet eğitimine önce anne-babalar hazır olmalı

tuvalet-egitimiTuvalet eğitimine önce anne-babalar hazır olmalı
Tuvalet eğitimi kolay görünür ama bazen içinden çıkılamaz hale gelebilir. Desteğiniz, ilginiz ve en önemlisi sabrınız onun bu önemli evreyi de başarıyla atlatması için çok önemli! İşte bu açıdan anne ve babanın hazır olması büyük iş düşüyor.

Tuvalet eğitimi kolay görünür ama bazen içinden çıkılamaz hale gelebilir. Desteğiniz, ilginiz ve en önemlisi sabrınız onun bu önemli evreyi de başarıyla atlatması için çok önemli! İşte bu açıdan anne ve babanın hazır olması büyük iş düşüyor.

Çocuğunuzun fizyolojik gelişimi ile birlikte yeni bir şeyleri becerebildiğini görmek büyük bir mutluluk! İlk dişini çıkarması ile eline verdiğiniz ekmeği kemirmesi, emeklemeye başlamasıyla evde peşiniz sıra gelmesi … İki yaşına doğru mesane kontrolüyle birlikte, bu becerilerinin arasına önemli bir yeniliği daha ekler; tuvaletini yapma ya da yapmamayı kontrol etme. Bu becerinin kazanılmaya başlanması hem size hem çocuğunuza çok güzel avantajlar kazandırır. Altını daha zahmetsizce temizleyecek olmaktan, bez masrafından kurtulmaya kadar önemli avantajlardır bunlar. Ya çocuk için? Çocuğunuz artık bedenine hükmedebileceğini görmüş, davranışlarını kontrol altına alacak bir fırsatı denemenin haklı sevincini yaşamaya başlamıştır. Ama bazen yanlış tutumlar ve sabırsızlık yüzünden her iki taraf için sevindirici olan bu gelişme bir anda içinden çıkılamaz ve üzüntü kaynağı bir duruma dönüşebilir. Aileler aceleci, çocuk yeni edindiği beceriyi, alışkanlık haline getirmede ağır davranır. Tuvalet terbiyesinin sorunsuz çözülebilmesi için bazı önemli noktaları gözden kaçırmamak gerek. Pedagog Bahar Alataş’ın verdiği bu önerileri anne ve babaların dikkatle okumasında fayda var.

Duygusal ihtiyaçlarının farkına varmak,

İki yaşlarına doğru çocuklar daha öncesine oranla daha inatçı olurlar. Sizin fikirlerinizi kabul etmekten çok reddetmeye meyilli görünürler. ‘Artık ona sözümü geçiremiyorum’ en çok yakınılan konudur. Ve bu dönem, tam da tuvalet eğitiminin verileceği dönemdir. Evet hakikaten artık ona söz geçirmek zordur. Ama onun bu tepkileri isyankarlık, yaramazlıktan çok, bağımsız oluşunun verdiği sizin her dediğinizi yapmadığında neler olacağını keşfetme isteğidir. Bu durumda kaygıya kapılabilirsiniz, canınız sıkılabilir ama bu onun gelişmekte olan kişiliğinin olumlu bir göstergesidir. Bu yüzden bu duruma sevinmeli, sakin kalmayı başarmalısınız. Örneğin; tuvalet ihtiyacı için oturağa oturmasını öğretebilirsiniz ama bunu yapması için zorlamak sağlıklı bir çözüm değildir. Siz bunun için hazır olabilirsiniz ama o henüz hazır olmayabilir. Ve zorlamak çocuk için duygusal anlamda yıpratıcı bir durumdur. Siz sakin ve kararlı olursanız, bu dönemi atlatmak çok daha kolay olabilir.

İlginiz çocuğun yaptığına değil, yapabilirliğine olmalı

Anne ve babaların çoğu çocuk çişini ya da kakasını yaptığında çığlıklarla, alkışlamalarla sevinç gösterilerinde bulunurlar. Çocuk bu durumda hayretle tuvalete bakar. Ve muhtemelen kafası karışır, bunların neden çıktıklarında sevindirici, heyecan duyulan bir şeyler olduğunu çıkmadıklarında ise neden kızgınlık, hoşnutsuzluk uyandırdıklarını anlamaya çalışır. Bu durumun en önemli dezavantajı çocuğunuz olayların kendisinin hiçbir etkisi olmadan oluştuğunu düşünebilir. Ve sizin onu bu şekilde yüreklendirme çabalarınız yanlış sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle her şeyden önce göreviniz, çocuğunuzun bu işi kendi başına başarmasını desteklemekle sınırlı olmalıdır. Amacınız ise çocuğunuzun mesane kontrolünde bağımsız hale gelip, kendini kontrol etmesini başarmasıdır. Sonuç olarak ilginizde ortaya çıkan ürünlerle değil, amaca yönelik olmalı ve onu bu konuda yüreklendirmelisiniz.

Zamanı iyi ayarlamak

‘Arkadaşlarımın çocukları, artık oturağa yapıyor. ’ diye başkalarını örnek alarak çocuğunuza 1,5 – 2 yaşından önce tuvalet eğitimi vermeye çalışmak, boşa kürek çekmektir. Araştırmalar tuvalet alışkanlığı kazanma zamanın, erkenden bunun eğitimini vermeyle ilgili olmadığını ortaya koymuştur. Çocuk öğrenmesi gereken zamanda bunu öğrenir. Genelde 18 ayını doldurduktan sonra mesane kontrolü kazanılsa da bu her çocuğa göre farklı olabilir. Bir yaşından önce bazı anneler çocuklarının belli bir saatte tuvalet ihtiyaçlarını giderdiklerini fark ederek, o saatlerde oturağa ya da tuvalete çocuğu zor yetiştirirler. Çocukta da bu olay bir şartlanma haline gelip, dışkılama gerçekleşebilir. Ama bu durum gerçek bir tuvalet terbiyesi yerine geçemez çünkü çocuğun bağımsız olarak kendini kontrol edebilirliği söz konusu değildir. Ayrıca erken yaşta bezden çıkardığınızda, sizin onun bedenini kontrol altına alma eğiliminiz onu huzursuz edip, kendi bedenini denetleyemeyeceği duygusunu geliştirir. Böylelikle onun bu sorumluluğunu siz üzerinize almış olursunuz ve bu duygusu sekteye uğrar.

Duygularınıza hakim olun

Tuvalet eğitimi konusunda aşırı titizlik ve çok üzerine düşme, çocuğunuzun huzursuzluğunu arttırır. Çünkü çocuk sizin istediğiniz şekilde tuvaletini yaptığında sevginizi kazandığını aksini yaptığında sizi sinirlendirdiğini fark eder. Bu konuda kendinizi onun yerine koyun. Sevgisinin böyle bir şeye bağlı olduğunu düşünmesi onu üzebilir. Hem de yeni başarmaya çalıştığı bir şeyle ilgi olarak. İkinci önemli nokta, böyle davranarak sizin duygularınızı çocuğunuzun kontrol altına almasını sağlamış olursunuz. Bu da çocuk eğitimi için büyük bir yanlıştır. Peki ona bunu başarması, gerektiğini nasıl belli etmeli ? diyorsanız, her şeyden önce bu ihtiyacını bezinde ya da oturağında karşılamasından duygusal yönden etkilenmemelisiniz, etkileniyorsanız da bunu belli etmemelisiniz. İlk olarak bu işe, ondan artık oturağını kullanmasını beklediğinizi belirtmekle başlayın. Bu beklentinizi onu sürekli kontrol ederek, zorlayarak değil sabırla sürdürün. Başlangıçta oturağına yetişmeyebilir, ama yetiştiği anlar da olacaktır. Ve bir süre sonra bu düzene girecektir. Tam düzene girmişken eski davranışlarına da dönebilir. Ama gösterdiğiniz sabır ve destekle, duygusal olarak yıpranmadan, ‘başardım’ duygusuyla , kişiliğine olumlu bir şey daha katarak bu sorununu da atlatacaktır.

kaynak:bebek.com

Check Also

Çocuklarınıza İnce Motor Becerileri Geliştiren Etkinlik Örnekleri

Sevgili okurlar yazma süreciyle cebelleşen ve elleri çabucak yorulan çocuklardan bahsetmek istiyorum bugün.Çocuklarınızın parmak kasları güçlensin ...