Anasayfa / Genel / Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir?

Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir?

topuk-dikeniTopuk Dikeni Belirtileri Nelerdir? 

Topuk dikeni topuk kemiğinin altında kalsiyum birikimine bağlı olarak oluşan sert çıkıntıdır. Bu çıkıntının şekli dikene benzediği için topuk dikeni olarak adlandırılır. Boyu 1.5 cm’ye kadar uzayabilen bu çıkıntılar röntgen filminde rahatlıkla görülebilir.

Ancak bazı durumlarda topuk dikeni röntgen filminde net bir şekilde görünmese dahi kişide topuk dikeni olabilir ve bu duruma “topuk dikeni sendromu” adı verilir.

Yaygın olarak bilinenin aksine topuk dikeninin tek başına ağrıya yol açma oranı oldukça düşüktür. Sadece 20 hastadan 1’inde (%5) topuk dikeni nedeniyle ayak/topuk ağrısı görülür.

Topuk bölgesinde şiddetli ağrıya yol açan durum “plantar fasiit” adı verilen, topuk bölgesindeki yumuşak dokunun ve bağ dokusunun iltihaplanmasıdır. Plantar fasiit ve topuk dikeni birbirinden bağımsız olarak oluşabilirler.

Ancak plantar fasiit genellikle topuk dikeni ile karıştırılır ve bu nedenle topuk bölgesindeki ağrıların nedeninin topuk dikeni olduğu sanılır. Daha doğrusu plantar fasiit (topuk kemiği altındaki doku iltihabı) ve topuk dikeni (topuk kemiği altında kalsiyum birikimine bağlı çıkıntılar) ülkemizde aynı kabul edilir ve ikisine de halk arasında “topuk dikeni” denir.

Topuk Dikeni Belirtileri

Topuk dikeni çoğunlukla bir belirtiye yol açmaz. Fakat dikenin oluştuğu bölgede iltihaplanma başlarsa özellikle ayağa ve topuk kemiğine binen yükün arttığı koşu, yürüyüş gibi egzersizler sırasında ve sabahları uyanır uyanmaz ağrılar görülebilir.

Ağrı varsa bu ağrılar ayağı dinlendirmekle geçmez hatta dinlendikten sonra topuğun üzerine basıldığında ağrılar şiddetlenebilir.

Ancak hem uzun süreli yürümek hem de uzun süreli dinlenmek topuk dikeni ve plantar fasiite bağlı topuk ağrılarını artırabilir. Yani doku iltihaplanması geçmeden plantar fasiit’in neden olduğu ağrılardan kurtulmak oldukça zordur.

Topuk Dikeni Tedavisi Nasıl Yapılır?

Topuk dikeni tedavisinde ilaç, ortopedik tabanlık, fizik tedavi ve egzersizler %90 oranında başarılı olmaktadır ancak bu tedavilere cevap vermeyen topuk dikeni için ameliyat seçeneği düşünülebilir. Kişinin durumuna göre iltihaplanan bağ dokusu (plantar fascia) veya topuk dikeninin kendisi ameliyatla alınabilir.

Ameliyat topuğun altında veya yan tarafında açılan küçük bir bölgeden gerçekleştirilir. Eskiden cerrahın herhangi bir alet kullanmadan tespit ettiği ve cerrahi müdahale ile dikeni veya bağı aldığı topuk dikeni ameliyatı günümüzde endoskopik kamera aracılığıyla yapılmaktadır.

Topuk dikeni ameliyatında bölge genellikle lokal anesteziyle uyuşturulur ancak hastanın durumuna göre genel anestezi kullanılabilir.

Topuk dikeni ameliyatından sonra kişi hemen taburcu edilebilir ve ayağa kalkabilir. Fakat açılan bölgenin zorlanmaması için genellikle 1 hafta kadar dinlenmesi önerilir.

Operasyon bölgesindeki bandaj çıkarıldıktan sonra ortopedik ayakkabılar kullanılmalıdır. Kişinin ameliyat sonrasında normal ve ağrısız yürüyebilmesi 3 haftayı bulabilmektedir.

 

Check Also

Seyrettikleri Filmi Taklit Eden Bebekler :)

İzledikleri çizgi filmi taklit eden sevimli ikizler Seyrettikleri çizgi filmdeki animasyon karakterleri taklit ederek yeteneklerini ...