Anasayfa / BESLENME & DİYET / Beslenme / Toksin Atmaya Yardımcı Besinler

Toksin Atmaya Yardımcı Besinler

diyetKışa yaklaşırken hem hastalıklardan korunmak hem de vücut dengesini sağlamak için en iyi yardımcılardan bir tanesi detoks yapmak. Toksinleri atmak hem vücuda sağlık ve zindelik veriyor hem de kilo vermeyi kolaylaştırıyor. İşte toksinleri vücudunuzdan atmanızı sağlayacak besinler ve faydaları…

Enginar: Yeterli miktarda tüketildiği takdirde vücudu kalkan gibi koruyabilen gıdalardan bir tanesi. Bağırsaklar için çok yararlı bir sebze olduğundan karaciğerin görevini hafifletiyor. İçerisinde bulunan  “quersetin” ve “rutin” gibi antioksidanlar sayesinde de vücudun direnç mekanizmasını arttırır ve kansere karşı korur.

Brüksel lahanası: Brüksel lahanası, beyaz lahana, brokoli, karnıbahar  aynı soydan gelen ve içerisinde yüksek lif barındıran sebzelerdendir. Yüksek lif oranları sayesinde hazmı kolaylaştırır,  bağırsak ve karaciğeri korur. Kansere yakalanma riskini düşürüyor.

Portakal: C vitamini ve etkili bir antioksidan deposu portakal, sizi hem kışın kaçınılmaz olan hastalığı gripten koruyacak hem de karaciğerinizi güçlendirmeye yardımcı olacaktır. Portakal bunun yanısıra bağışıklık sistemini güçlendirmenin dışında kolestrolün düşmesine de yardımcı besinlerdendir.

Yumurta: Yumurtanın faydaları saymakla bitmese de aralarında en ilginci, alkol alımından sonra vücudun toparlanmasını hızlandırması. Yumurtanın alkolün metabolizmadan atılmasını sağlayan “sistain” ismine sahip aminoasit açısından zengin olması bu görevin yerine getirilmesini sağlar.

Mercimek: Mercimek ve fasulye gibi bakliyatlar da çinko bakımından oldukça zengindir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücuttaki tüm organlar için olumlu katkıda bulunan çinko sayesinde metabolizma da daha etkili ve düzenli çalışmakta. Kan yapıcı etkisiyle vücudun dolaşım sistemi için de oldukça faydalı.

Yoğurt: Yoğurt içerisindeki probiyotik mayalar sayesinde bağırsakların işleyişini düzenler ve kolaylaştırır. Kalsiyum bakımından zengin besinlerden olan yoğurt, bağışıklığı güçlendirip vücudu hastalıklara karşı koruyor.

Check Also

Kuruyan Cildinizi Doğal Nemlendirin

Yazın etkisiyle birlikte neye uğradığını şaşıran cildimize kış aylarında olduğu kadar bu aylarda da dikkat ...