Anasayfa / GÜZELLİK & BAKIM / Soğan Saç Dökülmesini Önler mi?

Soğan Saç Dökülmesini Önler mi?

sac-bakimiSoğan Saç Dökülmesini Önler mi?

Şu anda, bu yazıyı hazırladığımız sırada kalıtsal saç dökülmesini tamamen durduran, dökülen saçların yerine eskisi kadar gür saç çıkmasını sağlayan mucize bir hap veya aşı henüz bulunmamıştı. Ancak doğal bakım ürünleriyle saç dökülmesini yavaşlatabilir ve mevcut saçları güçlendirerek kalıtsal nedenler dışında meydana gelen dökülmeyi engelleyebilirsiniz. Kulağa biraz garip gelmesine rağmen soğan erkek tipi saç dökülmesi tedavisinde kullanılabilir ve etkisi konusunda yapılmış bazı araştırma sonuçları bulunmaktadır.

Saç Dökülmesi Türleri ve Soğan Suyu

2002 yılında Irak’lı araştırmacılar tarafından yapılan ve Amerika merkezli Dermatoloji Dergisi’nde yayınlanan klinik çalışma sonucuna göre, saç derisinde soğan suyu kullanılan deneklerde saç kaybının azaldığı ve yeniden saç oluşumu gözlemlenmiş.

Saç dökülmesinin iki ana türü bulunmaktadır. Birincisi, daha az rastlanan, saçın yamalar şeklinde döküldüğü ve döküldüğü yerde tekrar çıkmadığı “Alopesi Areata”dır. İkinci tür ise tüm dünyada yaşanan saç dökülmesinin yaklaşık %95’inin nedeni olan “Androjenik Alopesi”dir. Androjenik alopesi genetik ve ağırlıklı olarak erkeklik hormonlarında yaşanan düzensizlikler nedeniyle meydana gelir.
Saç çizgisi, taç bölgesinde zamanla geriye gider ve saçsız bölge genişler. Buna çoğunlukla dihidrotestosteron (DHT) hormonu neden olur. DHT saç foliküllerine saldırarak genetik olarak dökülmeye yatkın kökleri yavaş yavaş ortadan kaldırmaya başlar.

Soğan suyunun genetik olarak yaşanan saç dökülmesini yavaşlattığı yönünde bilimsel bir çalışma bulunmuyor. Ancak soğan suyu stres, alopesi areata veya yetersiz beslenme sonucu ortaya çıkan saç dökülmesini geriye çevirmek için kullanılabilir. Androjenik alopesiyi durdurmak ya da yavaşlatmak için kullanılan en etkili tedavi DHT hormonu seviyesini düşüren tedavilerdir.

Check Also

Saç Bakımında Argan Yağı

Saç Bakımında Argan Yağı Argan ağacı meyvesi çekirdeklerinin ezilmesiyle elde edilen argan yağı yüzyıllardır özellikle ...