Perşembe , Mart 22 2018
Ana Sayfa / YAŞAM / Pratik Bilgiler / Soğan doğrarken ağlamaya son

Soğan doğrarken ağlamaya son

sogan-nasil-dogranirSoğan doğrarken ağlamaya son
Yemeklerinize lezzet katmak için doğradığınız soğanlar yüzünden ağlamaktan bıktıysanız, bu basit yöntemle artık ağlamayacaksınız!

Soğan, içerdiği vitamin ve minerallerle insan sağlığı açısından birçok faydası bulunan bir sebzedir. Ancak sağlığa olan faydalarını ve yemeklere kattığı lezzeti gölgeleyen bir özelliğe sahip: Sık sık ağlatıyor!

Soğan neden ağlatır
Sanılanın aksine aslında soğan keserken bizi ağlatan soğanın güçlü kokusu değil, soğanın özü kesildiğinde soğandan salınan gazlardır. Soğanı kestiğimizde aynı zamanda soğan hücrelerini de keseriz. Soğanı kestiğimiz zaman normalde hücrelerinin içinde yer alan enzimler serbest kalır.

Enzimler tepkimeye girerek birtakım gazlar meydana getirir. Salınan gaz kararsızdır ve su ile reaksiyona girerek sülfirik asit haline gelir. Bu kimyasal tepkime gözlerde gerçekleştiğinde, gözler büyük miktarda su üreterek asidi nötr hale getirir ve böylece bizi ağlamaklı yapar. Bu durum soğan doğrayan insanlar için neredeyse bir işkenceye dönebilir.

Buzdolabına koyun
Soğan doğrarken ağlamanızı engellemek için soğanları soymadan önce bir süre buzdolabında bekletin. Böylece içerisindeki kimyasal salınımını yavaşlatır ve ağlamadan lezzetli yemekler pişirebilirsiniz.

 
kadınkadın

Ayrıca Kontrol Edin

Saç Bakımında Argan Yağı

Saç Bakımında Argan Yağı Argan ağacı meyvesi çekirdeklerinin ezilmesiyle elde edilen argan yağı yüzyıllardır özellikle ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir