Anasayfa / GÜZELLİK & BAKIM / Cilt Bakımı / Sivilcelerimden nasıl kurtulabilirim

Sivilcelerimden nasıl kurtulabilirim

sivilce160x160Sivilcelerimden Nasıl Kurtulabilirim?

Akne veya sivilceler. Ergenlikten, yetişkinliğe dek kurtulamadığımız büyük sorunlardan biri. Üstelik Kadınların %80 bu gerçek sorundan muzdarip.

Ergenlik çağında gençlerin ve ebeveynlerin korkulu rüyası sivilceler, 11 yaşından itibaren alınacak bazı önlemlerle önlenebilir.


Akne oluşumun pek çok nedeninin olduğunu bilmek gerekir.Bu faktörler arasında, ergenlik, yumurtalık ve böbrek üstü bezi hormon hastalıkları gibi hormonal faktörlerin yanı sıra genetik faktörler, yapısal faktörler olan deri tipi, kişisel faktörler olan temizlik ve kozmetik bakım alışkanlıkları, çevresel faktörler olan güneş, iklim koşulları, deniz seviyesinden yükseklik, nem oranı, endüstriyel atıklara bağlı çevre kirliliği ve yanlış beslenme alışkanlıkları sayılabilir.

Ergenlik dönemi dışında farlı dönemlerde de görülebilir.Sözü edilen yaş aralığı dışında farklı yaş gruplarında da akne ile karşılaşabiliriz. Yeni doğan döneminde anneden geçen hormonların veya anne tarafından kullanılan bir takım ilaçların etkisiyle görülebileceği gibi geç erişkin yaşta, özellikle kadın bireylerde menopoz öncesi ve menopoz döneminde hormonal denge değişikliklerine bağlı akne oluşabilir. Ergenliğe giriş ile salgılanan hormonlar, özellikle androjenik hormonlar derinin doğal yağ salgısını sağlarlar. Bu dönemde kız ergenlerde 14 -17 gibi daha erken yaşta, erkek ergenlerde ise 16 -19 gibi daha geç yaşta değişen şiddette akne sorunu yaşanır. Erkek ergenlerde kız ergenlere göre akne şiddeti daha yüksek olma eğilimindedir” şeklinde konuştu.

Sivilcenin kısa tanımını yaptıktan sonra asıl sorumuz olan sivilce nasıl geçer?  Sorusuna geçelim

  • Derideki salgıları hareketlendirmek için ve gözeneklerin içindeki siyah noktalardan kurtulmak için her hafta 3-4 kez buhar banyosu yapmalısınız. Bir kabın içerisine kaynamış suyu koyup onun buharında yüzünüzü yumuşatıp siyah noktaları hafifçe sıkarak çıkarmalısınız.Sivilce nasıl geçer sorusunun cevaplarından biridir bu yöntem
  • Sık sık tıraş olarak kılların uzayıp sivilcelerin iltihabını arttırmasını önleyebilirsiniz. Bu şekilde sivilcelerin nasıl geçtiğini ve azaldığını göreceksiniz.Sivilce nasıl geçer sorusunun yine doğal  cevaplarından biridir bu yöntemde.

  • Terledikten sonra yüzün yıkanarak dezenfekte edilmesi sivilce oluşumunu önleyecektir.Sivilce nasıl geçer sorusunun yine cevaplarından biridir budur yüzün dezenfekte edilmesi

  • Ellerinizi yüzünüzle fazla temas ettirmekten kaçının ve iltihaplı sivilceler varsa müdahale etmeyin kalıcı izler söz konusu olabilir.
  • Sivilce nasıl geçer sorunusun cevabı birazda yiyeceklerle alakalıdır. Sivilcenin her ne kadar yiyeceklerle alakasının olmadığı söylense de yağlı ürünler çikolata hazır gıdalar tüketildiğinde sivilce oluşumu artıyorsa dikkat edilmeli (sivilceye iyi gelen besinler aşağıda veriliştir)
  • Sivilce nasıl geçer sorusunun en iyi çözümlerinden biri de bol spor yapmaktır. Düzenli spor yapmak vücuttaki toksinlerin ve stressin atılmasına yardımcı olarak sivilceyi önler. Böylece hormonsal denge sağlanarak vücuttaki bezlerin çalışması normalleşir ve sivilceler azalmaya başlar.
  • Sivilceye iyi gelen sporlar yüzme koşu takım sporları. Düzenli sporlar yaptığınız da sivilce nasıl geçer sizde görecekseniz.

 

 

Check Also

Galatasaray’dan Mehmetçiklerimize Destek . Alkışlıyoruz…

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Yardımcı Antrenörü Dr. Levent Şahin ile futbolcular kaptan Selçuk İnan, ...