Anasayfa / Genel / Serviks (Rahimağzı) kanseri nedir?

Serviks (Rahimağzı) kanseri nedir?

Rahim-Kanseri-BelirtileriServiks (Rahimağzı) kanseri nedir?

Rahim ağzı kanseri,serviks olarak alandırıland,rahmin alt kısmının kanseridir.Serviks rahmin vajinaya açılan ,gebelik boyunca bebeği tutmak için sıkıca kapalı duran ve doğum esnasında genişleyerek açılan kısmıdır.Serviks ,aynı zamanda enfeksiyonların rahime ulaşmasını engelleyen koruyucu bir bariyer görevi de yapmaktadır.

Serviks kanseri,rahim ağzındaki normal hücrelerin,anormal hale gelip,kontrolsüz bir şekilde çoğalmasıyla oluşan bir kanser türüdür ve hastalığın oluşumu yıllarca sürebilir.Daha sıklıkla 35-55 yaşları arasındaki kadınlarda görülür.Hastalığın oluşumu öncesi rahim ağzı hücreleri bir takım değişiklikler göstermektedir ve bu  değişiklikler erken tanı ile tespit edilebilmektedir.Böylece kanser oluşmadan önlemler alınabilmektedir.Yani kadınlar kansere yakalanmadan önce tanılanıp hastalıktan korunabilmektedir.Eğer erken tanılama yapılamazsa,bu hücreler kaçınılmaz olarakkansere dönüşecektir.Tarama programları, rahim ağzı kanserinin azalmasında önemli bir etkiye sahip olmasına rağmen hala kadınlar serviks kanseri nedeniyle ölmektedir.Dünya çapında her iki dakikada bir ,bir kadın rahim ağzı kanseri nedeniyle hayatını kaybetmektedir.Dünyada kansere bağlı ölümler arasında 3. sıradadır.

Servikste Kanser Nasıl Gelişir?
Servikste kanser adım adım gelişir…Şöyle ki:
Serviks rahimin dış dünya ile olan bağlantısıdır. Vajina ile birlikte serviksin içteki kanal kısmı, “mukoza” adı verilen bir tür cilt dokusu ile kaplıdır.

Servikal mukoza beş katlı mikroskopik tabakadan oluşur. Sürekli olarak bu tabakalarda yeni hücreler yapılmakta ve en dış tabakadaki hücreler dökülerek alt tabakalar yukarıya doğru yükselmektedir. Bu büyüme ve yukarıya doğru olan göç esnasında hücrelerde normal dışı“atipik değişimler” olabilir. Bu değişimlere “displazi” adı verilir.

Var olan hücrelerin atipi göstermeden başka bir tür hücreye dönüşmesine ise “metaplazi” ismi verilir. Metaplazi normalde de görülebilen, daha çok enfeksiyon, irritasyon gibi durumlara ikincil olarak gelişen ve nispeten benign (iyi tarzlı) bir tabloyken, displazi ileride kansere dönüşme potansiyeli olan anormal bir durumdur.

Pek çok durumda rahim ağzı yaraları da serviksin kanseröz durumlarıyla karışabilmektedir.

Serviks Kanserini Başlatan Unsur Nedir?
Serviks kanserini başlatan en önemli neden cinsel yolla bulaşan bir virüs olan HPV (İnsan papilloma virüsü) ‘dür. HPV enfeksiyonları tüm dünya ile birlikte ülkemizde de artmaktadır.

HPV’nin 200’ün üzerinde değişik tipi olmasına rağmen kanser yapan tipleri (sıklık sırasına göre) 16, 18, 45, 31 ve 33’dür.  Tip 16 cervikal kanserlerin % 60’ından sorumlu iken,  tip 18 %15’inden sorumlu tutulmaktadır.

HPV Tiplemesi Nedir? HPV Tiplemesi Nasıl Yapılır
HPV taşıyıcılığında kişide hangi tipin olduğunu anlamak için bazı özel durumlarda “HPV tiplemesi” yapılabilir.

Özellikle epidemiyolojik çalışmalarda HPV tiplemesi önemli olup bu laboratuar koşullarında PCR (Polimerase Chain Reaction) denilen bir yöntemle yapılmaktadır.

Check Also

Seyrettikleri Filmi Taklit Eden Bebekler :)

İzledikleri çizgi filmi taklit eden sevimli ikizler Seyrettikleri çizgi filmdeki animasyon karakterleri taklit ederek yeteneklerini ...