Anasayfa / Genel / Saçlarımızı ne sıklıkla yıkamalıyız ?

Saçlarımızı ne sıklıkla yıkamalıyız ?

1

Sorulması gereken en önemli sorulardan biri olan ve aslında kadın, erkek değişmeksizin, herkesin dikkat etmesini gerektiren saç derisi ile ilgili bu sorunun cevabı da saç tipine göre değişiyor.

Yağlı Saç

Saçınız çok yağlıysa ve kirli bir görünüm sergiliyorsa,maalesef üşenmeden her gün saçlarınızı yıkamalısınız.Peki, saçınızın yağlı olup olmadığını nasıl anlarsınız, işte size basit bir test.Sabah saçınızı yıkayın ve gün boyu asla saçınıza dokunmayın.Akşamleyin saç derinize bir peçete veya kağıt koyun,saç deriniz yağlı ise peçeteninde yağlandığını göreceksiniz.

Kuru Saç Derisi

Saç dipleriniz kuru ve kepeğe yatkın ise, saçınıza özel bir bakım uygulamalısınız.İdeal olanı, saç derinize, önceden ısıttığınız badem yağı, zeytinyağı gibi uçucu yağları uygulayıp,bir müddet saçınızda tuttuktan sonra yıkamanız.Kuru saç derisine ve saçlara sahipseniz,sağlıklı saçlar ve saç derisine kavuşmak için en fazla iki günde bir sıklıkta saçınızı yıkamalısınız.

Dalgalı veya düz saç

Bazı saçlar üst üste bir kaç gün yıkandığında, mat, ölü ve bakımsız gözükür.Bunun nedeni ya saçları çok incedir veya saç kaliteleri düşüktür.Böyle saçlarınız varsa, iki üç arayla saçları yıkamak sizin için uygun olanıdır.

Kalın ve Güçlü Saçlar

İyi bir saç cinsine sahipseniz, saçlarınızı iki günde bir yıkamanızı tavsiye ederiz.Çünkü saçlarınız suyu ve şampuanı kaldırabilecek yapıdadır.

Saç stili

Saçınızı salık kullanmayı seviyorsanız, muhtemelen onları her gün yıkamak zorunda kalırsınız.Çünkü toplu saça nazaran salık saç daha çok kir ve mikrop biriktirir.Aksine at kuyruk saç tarzını seviyor ve saçınızı sık olarak bu şekilde bağlıyorsanız,saçlarınız 3-4 gün temiz kalabilir, böyle haftada 2 kez saçınızı yıkamanız yeterli olur.

Yaşam Tarzı

Şayet zamanınızın çoğu evde geçiyorsa, o zaman sık sık saçınızı yıkamanız hem saça zarar verir, hem de kesenize.Fakat sürekli toz toprakla ilgili bir işiniz varsa veya sporcu iseniz,o zaman her gün saçınızı yıkamanız gerekir

Check Also

Saç Bakımında Argan Yağı

Saç Bakımında Argan Yağı Argan ağacı meyvesi çekirdeklerinin ezilmesiyle elde edilen argan yağı yüzyıllardır özellikle ...