Pazartesi , 18 Aralık 2017
sac-dokulmesi

Saçları Kazıtmak Dökülmeyi Önler mi?

sac-dokulmesiSaçları Kazıtmak Dökülmeyi Önler mi?

Saçları ve vücut kıllarının kazınması ile ilgili pek çok söylenti vardır. Bu söylentilerden en çok söylenenleri ise, saçları kazıtmanın saç dökülmesini engellediği ve saçların daha hızlı uzamasını sağladığıdır. Gerçek ise; saçları kazıtmanın böyle bir etkisi olmadığı, saç tellerinin ölü hücrelerden oluşması nedeniyle kazıtmanın, uzayan tırnakların kesilmesinden farklı bir etki yaratmadığıdır. Saçların kazıtıldıktan sonra daha gür çıktığı veya dökülmenin engellenebileceği yönünde hiç bir bilimsel araştırma sonucu bulunmamaktadır.

Saçları kazımak sadece saçın, saç derisi üzerinde bulunan “cansız” bölgesini etkiler. Saç derisinin altında, saç kökünde yer alan canlı hücreler ise bu durumdan etkilenmez. Kazındıktan sonra saç normal uzama süresinde uzamaya başlar. İlk çıkan saçlar uzun saçların uçlarından daha kalın olduğu için saçların gür çıktığı yanılgısı doğabilir. Ancak saçlar uzadıktan sonra uçları eskisi gibi köklerinden daha ince olacaktır. Saçların daha hızlı uzadığı ise; çıplak saç derisi üzerinde ilk çıkan tellerin daha kolay fark edilir olmasından kaynaklanmaktadır.

Kazıma yöntemi ergenler tarafında sakal ve bıyıkların daha çabuk çıkması içinde kullanılmaktadır. Bazı durumlarda sakal bölgesinde gerçekten kılların sayısında bir artış görülebilir. Ancak bunun nedeni bölgenin jiletle tıraş edilmesi değil, ergenlik döneminde kısa sürede meydana gelen hormonal değişimlerdir. Bu dönemde hormonların etkisiyle sakal ve bıyık bölgesinde daha fazla kıl kökü oluşur.

Saç dökülmesinin büyük çoğunluğu kalıtsal nedenlerle oluşmaktadır. Yani birinci dereceden akrabalarınız da saç dökülmesi varsa bunun sizin saçlarınızı etkilemesi yüksek olasılıktır. Ancak bazen yetersiz beslenme, vitamin eksikliği, stres, düzensiz yaşam, hava kirliliği gibi çevresel faktörler saç tellerini inceltip dökülmeyi hızlandırabilir. Bu gibi nedenlerden ötürü meydana gelen saç dökülmesini engellemek için düzenli saç bakımı yapabilir, beslenmenize özen göstererek gereken vitamin ve mineralleri alabilir, stres azaltan meditasyon tekniklerinden yararlanabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

sac2

Yeşil Çayla Saçları Güçlendir

Yeşil Çayla Saçları Güçlendir Yeşil çay çok sayıda şampuan ve saç kreminde kullanılan panthenol bakımından ...

kellik

Erkeklerin “baş” belası kellik!

Erkeklerin “baş” belası kellik!    Genellikle azalan testesteron hormonuna bağlanan kelliğin bir sebebi daha ortaya çıkarıldı. ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>