Çarşamba , Mart 20 2019
Anasayfa / GÜZELLİK & BAKIM / Okaliptüs Yağıyla Saç Bakımı

Okaliptüs Yağıyla Saç Bakımı

sac-bakimiOkaliptüs Yağı ve Saç Bakımı
Okaliptüs yağının saça öncelikli faydası saç derisindeki kan dolaşımını arttırarak saç köklerinin daha fazla oksijen almasını sağlamasıdır. Bunun sonucu olarak saç kökleri güçlenir ve koparak dökülmeler azalır. Okaliptüs yağının diğer faydası ise saç köklerini etkileyen mantar gibi cilt hastalıklarına iyi gelmesidir. Saç derisinde görülen mantar kuruluğa ve normalden daha fazla saç teli kaybına neden olabilir. Evde hazırladığınız doğal saç bakım maskelerine ve saçlarınızı yumuşatmak için kullandığınız zeytinyağına bir miktar okaliptüs yağı eklemek saçlarınızın daha parlak görünmesine yardımcı olur.

Okaliptüs Yağıyla Saç Bakımı

Doğal bir antiseptik olan okaliptüs yağını saç derinizde kullanmadan önce taşıyıcı yağlarla (zeytinyağı, badem yağı…) inceltmelisiniz. Çünkü oldukça güçlü bir yağ olan okaliptüs yağı direk olarak saç derisinde kullanıldığında cildiniz hassaslaşmasına ve yanma hissine neden olabilir. Saç derisine masaj yapmak için 10-15 damla zeytinyağına 4-5 damla okaliptüs yağı ekleyebilirsiniz. Aynı şekilde günlük şampuanınıza ekleyerek kullanabilirsiniz.
Okaliptüs yağıyla nemlendirici saç bakım maskesi hazırlamak için 2-3 yemek kaşığı zeytinyağını, 4-5 damla okaliptüs yağı ve 1 yemek kaşığı balla karıştırın. Karışımı masaj yaparak saç derinize, daha sonra saçınıza sürün. Saçlarınızı başınızın üstünde toplayıp sıcak bir havluyla sarın ve maskeyi 2 saat kadar bekletin. Bu doğal maske özellikle boyadan, güneşten, denizden yıpranmış ve kurumuş saçlar için idealdir. Saçlarınızı yağdan temizlemek için günlük şampuanınızı kullanabilirsiniz. Daha sonra kaşıntı yapmamasını için saç derinizde ve saçınızda yağ artığı kalmamasına dikkat edin.

Check Also

Saç Bakımında Argan Yağı

Saç Bakımında Argan Yağı Argan ağacı meyvesi çekirdeklerinin ezilmesiyle elde edilen argan yağı yüzyıllardır özellikle ...