Çarşamba , Mart 20 2019
Anasayfa / ANNE & BEBEK / Laktoz İntoleransı Hakkında Bilmedikleriniz

Laktoz İntoleransı Hakkında Bilmedikleriniz

laktoz-intoleransi-2LAKTOZ HAKKINDA BİLMEDİKLERİMİZ

Süt çocukların gelişimi için önemli bir besin kaynağıdır.Bu aralar okullarda başlatılan süt kampanyası da bu gelişime önemli katkı sağlamaktadır.Fakat bununla birlikte sütten rahatsızlanan öğrencilerin sayısı da bir hayli arttı.Haberlerde de zehirlenme olmadığı sadece laktoz hazımsızlığından öğrencilerin rahatsızlandığı söylenmektedir.Peki laktoz nedir?Gelin bu konuyu yakından inceleyelim.

LAKTOZ NEDİR?
Laktoz sadece sütte bulunan ve süte tadını veren şekerdir. Laktoz için bir tür karbonhidrat diyebiliriz.

Laktozun fiziksel özelliklerinden bahsedecek olursak rengi beyaz veya krem, saf ve hafif olup, tatlıdır. Doğal inek sütünde bile laktoz bulunmaktadır. 100 gr inek sütünde bulunan laktoz miktarlarına örnek vermek gerekirse;

Tam yağlı, taze süt: 4,7 gr.

Sterilize süt: 4,7 gr.

UHT(uzun ömürlü) süt: 4,7 gr.

Yağsız, taze süt: 5,0 gr.

Laktoz Hazımsızlığı

Sütün içerisinde bulunan laktoz yani süt şekeri iki maddeden oluşur. Bunun emilebilmesi için mutlaka lâktaz adını verdiğimiz enzim tarafından parçalanması ve glikoz ile galaktozun bağırsağa girmesi gerekir. Laktozun emilip bağırsağa girmediği durumlarda laktoz hazımsızlığı oluşur. Yani okullarda dağıtılan sütler ile rahatsızlanan çocuklardaki şikâyetler görülür. Bu şikâyetler kramp şeklinde karın ağrısı, çok hafif ishaldir.

Laktoz eksikliği, laktoz enziminin yetersizliğine bağlı olarak tepkiler gösterir. Bazı insanlarda eksiklik olmasına rağmen bulunan miktar parçalamaya yeterlidir. Bazı insanlarda da laktoz yok denecek kadar azdır. Bu sebeple kimi insanlarda vücut 500mg. Süt içtiğinde tepki verirken kimi insanlarda ise bir çay kaşığı süt bile yeterli olabilmektedir. Laktoz enzimi yetersizliği dünyada her 10 kişiden 1’inde görülebilmektedir.

Faydaları

Karaciğerde yağ birikimini azaltıcı hatta önleyici etkisi vardır. Ayrıca damar sertliğini de engeller.

Kullanım Alanları

Süt şekeri(laktoz), hayvan beslenmesinde, ekmekçilik, pastacılık, şekerleme, çikolatalı içecekler ve şuruplarda kullanılmaktadır

Laktoz İntoleransı Hakkında Bilmedikleriniz
Uzmanlara göre, laktoz intoleransı olan insanlar genelde süt ürünlerinden uzak durarak kendilerini kalsiyum, D vitamini ve diğer temel besleyicilerden mahrum ediyorlar.Uzmanlar laktoz intoleransına dair bildiklerimizi gözden geçirdi. Sonucunda ise çok az şey bildiğimiz açığa çıktı.
Laktoz intoleransına dair bilgi eksikliği
Uzmanların yaptığı bir bildiride, “Konuyla ilgili yapılan hiçbir çalışmanın bir örnek teşkil edemediği, bu nedenle hiçbirinin laktoz intoleransı yaygınlığını tahmin etmede kullanılamayacağı” belirtildi.

Sayısal değerlerin anlaşılması zor olabilir, ama süt ürünlerine yer vermeyen bir beslenme şeklinin sonuçlarını tahmin etmek de bir o kadar kolaydır.

Uzmanlar, “Süt ürünlerinin tüketilmesi, kişinin kemik sağlığı ve kardiyovasküler sağlığı açısından önemli olduğu gibi kolon kanseri açısından da önemli olabilir” diyorlar. Ama bir bardak sütten sonra laktoz intoleransı belirtilerini –şişkinlik, gaz, ishal– gösterenlerin doğal tepkisi süt içmeyi ve süt ürünlerini yemeyi kesmektir.

Laktoz intoleransı için test yaptırın
Uzmanlar için önemli olan kişinin değerlendirilmesidir. Bir laktaz enzimi hapı almak, belirtileri ortadan kaldırabilir. Bu durumda laktoz intoleransınız olduğu söylenir. Bir hidrojen solunum testi daha fazla sonuç verebilir. Doktorunuz aynı zamanda çölyak hastalığı ve hassas bağırsak sendromu gibi başka hastalıkların olup olmadığını da bilmek isteyebilir.

Laktoz intoleransı teşhisi konması, süt ürünleri içermeyen bir beslenme takip edeceğiniz anlamına gelmez. Yoğurt ve sert peynirlerin herhangi bir sorun çıkarmayabilir. Ve gün boyunca bir kerede koca bir bardak süt içmek yerine aralıklarla az miktarlarda süt içmek bağırsaklarınızda daha kolay hazmedilir.

Check Also

Kuruyan Cildinizi Doğal Nemlendirin

Yazın etkisiyle birlikte neye uğradığını şaşıran cildimize kış aylarında olduğu kadar bu aylarda da dikkat ...