Anasayfa / BESLENME & DİYET / Beslenme / Kıymetini yeterince bilemediğimiz bir nimet: Sahlep

Kıymetini yeterince bilemediğimiz bir nimet: Sahlep

sahlepKıymetini yeterince bilemediğimiz bir nimet: Sahlep

Elimizdeki nimetin farkında mıyız? Yoksa alışılmışı bozmayıp dünya milletlerinin onayını mı beklemeliyiz? Sahlep, İslamiyetin kabulüyle birlikte, şarap, kımız gibi alkollü içkilerin yerini alan alkolsüz içecekler arasında bulunuyor. Elde edilmesi Türkler’e özgü olan ve Anadolu’nun geleneksel içeceği sahlep, sağlılığı olumlu etkilediği gibi afrodizyak etkisiyle de biliniyor.

Romantizmi estetiği, güzelliği, görkemli çiçekleri, kokusu ve sağlığa faydaları ile insanların binlerce yıldır ilgisini çeken çiçeklerdir orkideler. Tarihten mitolojiye, tıptan ticarete kadar bir çok alanda insanları etkileyen orkideden sahlep elde edilmesi ise Türk’lere özgüdür ve Anadolu’nun geleneksel içeceğidir. Son derece lezzetli olan sahlep dondurma üretiminin yanı sıra soğuk kış günlerinde de tüketilen sahlebin; vücudu sıcak tutan, soğuk algınlığına karşı direnç veren, özellikle sütle hazırlandığında besleyici olan, hazmı kolaylaştırıp mideyi rahatlatan, göğsü yumuşatan, kabızlığı gideren, tarçın ve zencefil ile birlikte kullanıldığında çocuklara kuvvet veren ve ishali önleyen özellikleri bulunuyor. Bu da sahlebin çok sevilmesini ve tıbben kullanılmasını sağlıyor.

 Hem şifalı hem afrodizyak…

Birçok tıp kitabında geçen sahlep, Osmanlı sarayının da vazgeçilmeleri arasındaydı. Padişahlar için hazırlanan kuvvet macunlarına zencefil, kişniş, sinameki, çörekotu, Hindistan cevizi, anason gibi birçok şifalı bitkinin yanı sıra sahlep de ilave ediliyordu.

 Sahlep: Kalbi güçlendirir; sinirleri yatıştırır ve iştah açar; regl düzenleyicidir; çocuklarda ishalden sonra çabuk iyileşmelerine yardımcı olur; yara ve çıbanlarda zeytinyağı ile karıştırılarak uygulanır; süt ve şekerle kaynatıp hazırlanan salep göğsü yumuşatır, öksürüğü keser, bronşite iyi gelir; balgam söktürücü etkisi vardır; zencefil ve tarçınla kullanılmalı; cinsel arzuyu artırıcı olarak da kullanılır; sahlepte glikomannan müsilaj, nişasta, şeker bulunur; pekliği giderir; basur memelerinde faydalıdır; zihni çalışma gücünü artırır; bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur; vücudun ısınmasını sağlar.

Afrodizyak etkisi de bulunan sahlep, hem sağlıklı bir cinsel ilişkiye hem de sağlıklı zayıflamaya yardımcı oluyor.

Check Also

Cilde iyi gelen maskeler

Cildimiz,vücudumuzdaki en büyük organdır. Bu büyük organın belki de en dikkat çeken yeri yüzümüzdür. Kullandığımız ...