Anasayfa / ANNE & BEBEK / Gebelik / Kısırlık (İnfertilite) nedir ?

Kısırlık (İnfertilite) nedir ?

gebelikte-dusukKısırlık , bir yıllık korunmasız ilişkiye rağmen çiftlerin gebelik elde edememesi durumudur. Eğer en az bir yıl veya daha uzun süredir gebelik elde etmeye çalışıyorsanız eşinizle birlikte infertilite açısından bir değerlendirmeye tabi tutulmanız gerekebilir. Ancak 30’lu ve daha ileri yaş grubundaki hanımların 6 ay gebe kalamaması durumunda bir yılı beklememesi, olası bir tedavinin çok geciktirilmesi açısından daha sağlıklı olacaktır.

Kısırlık nedenleri nelerdir ?

Öncelikle normal bir gebeliğin oluşumu için gerekli faktörler kısaca özetleyelim: Erkeğin sperm denilen üreme hücrelerini içeren ejekulat ( semen) salgısı, yumurtlama ( ovülasyon) zamanı civarı kadın vajinasına boşalmalı;bu esnada yumurtalık içinde beyinden gelen uygun sinyallerle gelişen yumurta olgunlaşıp çatlamalı; bu yumurtayı Fallop Tüpleri (yumurtalıkla rahim arasındaki kanallar)yakalamalı; döllenme genellikle bu Fallop Tüpleri içinde gerçekleştiği için sperm buraya kadar yüzebilme kapasitesinde olmalı, Fallop tüpü içerisindeki yumurtayı bulup döllemeli ve artık sperm tarafından döllenmiş olan yumurta, yolculuğuna devam ederek rahim içine doğru ilerlemeli ve rahim içine döşeyen yatağa tutunup ( implante olup) burada gelişmeye devam etmelidir. O halde, yukarıda gerçekleşmesi gereken olaylardan herhangi biri veya birkaçındaki eksiklik/yetersizlik veya yanlışlık gebeliğin oluşmasını engelleyecektir.

 

Check Also

Kısırlığın nedenleri: Yaş faktörü

Günümüzde çeşitli nedenlerden dolayı kadınlar çocuk sahibi olma arzularını ertelemektedir. Geç evlilikler ve kariyer arzusu ...