Anasayfa / ANNE & BEBEK / Gebelik / Kısırlığın nedenleri: Yaş faktörü

Kısırlığın nedenleri: Yaş faktörü

hamilelikbelirtileri1Günümüzde çeşitli nedenlerden dolayı kadınlar çocuk sahibi olma arzularını ertelemektedir.

Geç evlilikler ve kariyer arzusu gibi nedenlerden dolayı kadınlar çocuk sahibi olmayı ertelemektedirler. Ancak kadınların 30’lu yaşların ortalarında gebe kalabilme kapasitelerinde düşüş başlamakta, geç 30’lara doğru bu düşüş iyice hızlanmaktadır. Bunun sebebi de yumurtalıklarda yumurtaların hem sayı hem de kalite olarak azalmasıdır. 

Yumurtalık rezervi ile ilgili testler:

Folikül Stimülan Hormon ( FSH), Anti Müllerian Hormon ( AMH) gibi bazı kanda ölçülen hormonlar, ayrıca doktorunuz yumurtalıklarınızı pelvik ultrasonla da inceleyerek fikir sahibi olabilir.

Normal koşullarda korunmayan bir çift için evliliğinin birinci yılında gebe kalma şansı yüzde 80, ikinci yılda yüzde 10, üçüncü yılda yüzde 1,2 ve dördüncü yılda yüzde 0,6’dır.

İlk adetin görülmesinden hemen sonraki yıllarda gebelik şansı fazla değildir. Çünkü cinsel olgunluk yaşının başlamasına kadar geçen sürede genellikle adetler düzenli olarak meydana gelmez ve yumurtlama olmaması bu dönemde sıktır. Kadında 40 yaşından sonra da gebelik olasılığı azalır. 43 yaş ve üzeri olgularda (43-45 yaş) adet düzeni çoğunlukla normal olduğu halde gebe kalma oranı yüzde 10’un altına düşer. Yumurtaların gelişmesi ve ovulasyon meydana gelse de, oluşan yumurtanın kolayca döllenebilmesi oldukça güçtür. Gebelik oluştuğunda da anne yaşının ileri olması nedeni ile bebekte kromozom anomalilerinin ve düşük riskinin arttığı da göz önüne alınmalıdır.

 

Check Also

Seyrettikleri Filmi Taklit Eden Bebekler :)

İzledikleri çizgi filmi taklit eden sevimli ikizler Seyrettikleri çizgi filmdeki animasyon karakterleri taklit ederek yeteneklerini ...