Anasayfa / Genel / Kalsiyum Eksikliği Saç Dökülmesine Yol Açar mı?

Kalsiyum Eksikliği Saç Dökülmesine Yol Açar mı?

sac-bakimiKalsiyum Eksikliği Saç Dökülmesine Yol Açar mı?

Kalsiyum diğerleriyle kıyaslandığında vücudumuzda en çok bulunan mineraldir ve saç uzaması da dahil olmak üzere pek çok fonksiyonu vardır. Saç dökülmesi, kalsiyum eksikliği belirtileri arasında yer almaktadır. Vücuttaki kalsiyumun %99’u kemiklerde bulunurken bir kısmı saç köklerini oluşturan hücrelerde kullanılır.

Kalsiyumun Saçlara Etkisi

Diş ve kemik sağlığını korumak için düzenli olarak alınması gereken kalsiyum minerali, saç köklerini de yakından ilgilendirir. Yetersiz beslenme, bazı ilaçların yan etkisi, çeşitli hastalıklar nedeniyle düşen kalsiyum seviyesi saç köklerinde bulunan hücrelerin hasar görmesine neden olabilir. Bunun sonucu olarak köklerde zamanla zayıflama ve bölgesel saç dökülmesi görülebilmektedir. Dolaylı yoldan etkisi ise kalp, sinirler ve kaslar gibi önemli dokuların sağlığını koruması ve genel vücut sağlığına katkıda bulunmasıdır. Genel sağlığın iyi olması aynı zamanda saç sağlığının da en üst düzeye taşınmasına yardımcı olur.

Kalsiyum Eksikliğinin Etkileri

Günlük beslenmemizde tükettiğimiz pek çok gıda almamız gereken kalsiyumu sağlar. Ancak yine de bazı durumlarda alınması gereken oranların altında kalınabilir. Örneğin çok az kalorili bir diyet programı, düzenli alkol kullanımı, aşırı kafein tüketimi ve menopoz dönemi alınan kalsiyumun yetersiz kalmasına neden olabilir. Kronik kalsiyum eksikliği diş yapısının bozulması ve kemik dokusunun zayıflaması hastalığı olan osteoporoz riskini önemli oranlarda arttırır.
Tavsiye Edilen Günlük Kalsiyum Tüketimi

19 ve 50 yaşları arasında yetişkin her gün 1000 mg, 51 yaş üzeri için 1200 mg kalsiyum önerilmekte. Bu mineral için en iyi kaynaklar Bu mineral en iyi gıda kaynakları peynir, süt ve yoğurt. Lahana, kurutulmuş incir, fındık, sardalye de iyi kaynaklar arasında yer alıyor. Gıdalar yoluyla almanız gereken kalsiyumu alamıyorsanız doktor tavsiyesi ile kalsiyum hapı kullanabilirsiniz.

Kalsiyum ve Diğer Mineraller

Kalsiyum sağlıklı saçlar için tek başına yeterli değildir. Kalsiyumun yanı sıra özellikle fosfor, magnezyum, D ve K vitaminleri ile B kompleks vitaminlerini eksiksiz olarak almalısınız. Yüksek dozlarda kalsiyum tüketimi mide bulantısı, kusma, böbrek hasarı, sık idrar, düzensiz kalp atışı gibi yan etkilere neden olabilir.

Check Also

Saç Bakımında Argan Yağı

Saç Bakımında Argan Yağı Argan ağacı meyvesi çekirdeklerinin ezilmesiyle elde edilen argan yağı yüzyıllardır özellikle ...