Anasayfa / Genel / Hızlı Saç Uzatmak Mümkün mü?

Hızlı Saç Uzatmak Mümkün mü?

saglikli_hizli_sac_uzatma_yollariHızlı Saç Uzatmak İçin Gereken Vitaminler

Her gün, gerekli vitaminlerin yeterli miktarda alınması, genel sağlık ve saç sağlığı açısından çok önemli. Saçlarınız normal hızda uzamıyorsa vitamin eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Her vitaminin saçlar üzerinde belirli oranlarda etkisi olmakla birlikte bazı vitaminler daha fazla etkiye sahip. Bu vitaminler arasında A, C ve B vitaminlerini sayabiliriz. Vitamin eksikliğinin saçlardaki en önemli belirtileri ise erken beyazlama, saç tellerinin incelmesi, günlük normal olarak yaşanan saç kaybının artması, uçların çok kırılması, parlaklığını kaybetmesidir.

A Vitamini ve Saçlar

A vitaminin saçlarda en önemli etkisi, sağlıklı uzamaya katkıda bulunmasıdır. Yağda çözülebilen ve bu nedenle vücutta depolanabilen A vitamini en çok yumurta sarısı, ıspanak ve patateste bulunur. Saçların yanı sıra sağlıklı bir cilt ve tırnaklar içinde önemlidir. Kemik büyümesine yardımcı olur, sinir liflerini çevreleyerek koruyucu bir kılıf görevi görür.

A vitamini eksikliği saçlarda dökülme ve saç derisinde aşırı kuruluğa açabilir. Kuruyan saç derisi saç köklerini ve saç tellerini zayıflatır, uçların daha fazla kırılmasına yol açar. Genellikle gündelik gıdalarla yeterli miktarda alınan a vitaminini takviye etmek için havuç, kayısı, kırmızıbiber ve balkabağını yemekleriniz arasına ekleyebilirsiniz.
C Vitamininin Saçlar İçin Önemi

C vitamini kolajen üretimi ve vücutta bulunan dokuların organlarla bir arada tutulması açısından önemlidir. Eksikliğinde cilt ve saçlar soluklaşır. Zayıflayan saçlar daha çok kırılır. 18 yaş üstü erkekler için tavsiye edilen günlük C vitamini 90 mg, kadınlar için 75 mg, hamile kadınlar için 85 mg, emziren kadınlar için 120 mg’dır. Günde 2000 mg’dan fazla C vitamini alınması tavsiye edilmez. Kırmızı ve yeşilbiber, turunçgiller, brokoli, domates ve çilek iyi birer C vitamini deposudur.

Biotin (B-7 Vitamini)

Biotin, özellikle erkeklerde yaşanan saç dökülmesi üzerine etkisi ile pek çok araştırmaya konu olmuş B kompleks vitaminleri arasında yer almaktadır. Saç korteksinde elastikiyeti arttıran vitamin saçın hızlı uzamasına katkıda bulunur. Eksikliğinde ilk görülen belirtiler saç derisinin pullanması, kaşıntı, dermatit gibi cilt hastalıklarıdır. Soya fasulyesi, muz, fındık, karpuz, balık, et ve kümes hayvanları biyotin bakımından zengindir.

Niasin (B-3 Vitamini)

Kan damarlarını genişleten ve suda çözünebilen bir vitamin olan Niasin, saç derisinde kan dolaşımını arttırarak saç köklerinin beslenmesine yardımcı olur. Niasin saç uzamasını teşvik ederken saç dökülmesi nedenleri arasında gösterilen saç derisinde kolesterol birikimini engeller. Karides, balık, yağsız kırmızı et, süt, baklagiller, badem, havuç ve kereviz niasin vitamini bakımından en zengin kaynaklardır.

 

Check Also

Saç Bakımında Argan Yağı

Saç Bakımında Argan Yağı Argan ağacı meyvesi çekirdeklerinin ezilmesiyle elde edilen argan yağı yüzyıllardır özellikle ...