Anasayfa / BESLENME & DİYET / Beslenme / Kilo Verdiren Yiyecekler ve Besinler Nelerdir?

Kilo Verdiren Yiyecekler ve Besinler Nelerdir?

diyet2Kilo verme hızınızı arttırmak, zayıflamak ister misiniz? Kilo vermeye yardımcı beş besin ile bu mümkün. Aşağıdan kilo verdiren yiyecekleri ineleyelim.

Metabolizmayı hızlandırarak sağlıklı zayıflatan veya az yemeyi sağlayıp tok tutup kilo verdiren besinler aşağıdaki gibidir;

MANTAR: İçerisinde bulunan protein sayesinde neredeyse etin yerini tutar diyebiliriz. Ayrıca araştırmalara göre içerisinde mantar bulunan yemekler yiyen kişilerin et yemeği yemiş kadar keyif aldıklarını belirtmişlerdir. Mantar içerisinde yağ ve karbonhidrat seviyesi düşük olduğu içinde kalorikısıtlaması sağlarken bir taraftan yağ tüketimini de azaltıyor.

ÇÖREK OTU: Düğün çiçeği ailesinden çörek otu kilo verdiren besinler arasında. İçinde bol miktarda Antioksidan barındırır ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olur. Sabah kalktığınızda 1 kaşık çörek otu yemek zayıflatır demiştir.

ENGİNAR: Düşük kalorisi ile tanıdığımız enginarın enerji değeri 1 adet 10 kalori civarındadır. Vücut ve metabolizmaya faydaları olduğu için zayıflatan, kilo verdirici yiyecekler arasındadır.

LAHANA: Vücuttan toksin atmak için birebir besinler arasındadır. Yağ yakıcı özelliklerinin yanı sıra lahana diyeti şu gü günlerde revaçtadır. Şuradan ve kilo vermeye etkisine bakınız.

BAKLAGİLLER: Rejim listesinde mutlaka bulunması gereken baklagillerinkilo vermeye yardımcı olduğu biliniyor. İçerisinde hem lif oranı fazladır hemde sindirimi kolaydır. Boşaltım sistemini zorlamaz, ayrıca metabolizmanın daha ileri düeyde çalışmasını sağlar.

KARNABAHAR: Karnabahar özellikle enfeksiyonda karşı etkindir ve antibakteriyel özellikte birçok aktif madde içermektedir. Antioksidan özelliğinden dolayı kilo vermek için mutlaka tercih edilmesi gereken besinler arasındadır. Hem sizi tok tutar hem de kalorisi düşük olduğu için kiloalmanıza neden olmayacaktır.

YUMURTA: Diyet yapanlar vekilo vermek isteyen kişiler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre kahvaltıda yenen bir yumurtanın kişiyi daha uzun saatlerde tok tuttuğu belirlenmiştir. Protein kaynağı olan yumurtanın tüketilmesiyle yine karbonhidrat vücudunuza girmemiş olur ve kilo verilmesi daha hızlı sağlanır. Karbonhitratı tam buğday ekmeyi ve baklagillerden alabilirsiniz.

ÇORBA: Güne kahvaltı ile başlayamayanlardasınız o zaman güzel bir alternatifiniz var çorba! Özellikle sabah içilen sebze çorbası sabah alınacak kalori miktarını neredeyse %20 oranında düşürmektedir. Sakatat çorbalar örneğin işkembe, kelle paça gibi tavsiye edilmez.

TARÇIN: Tatlıyı çok seviyorsanız ve diyet yapmak zorundaysanız büyük bir kurtarıcınızdır tarçın. Bilinen en önemli iki etkisi vardır tarçının. İlki kan şekerini düzenleyici maddeyi içerisinde barındırması bundan dolayı erken açlık hissi uyanmasını engeller ve uzun süren tokluk hissi sağlar. İkincisi ise yiyeceklerin sindirilmesi esnasında vücut sıcaklığını yükseltir ve termik bir etki yaratır. Bu etkiyle metabolizma hızlandırıcı ve daha çok yağ yakımı sağlanır. Vücuttayağ yakan etkileri vardır.

YOĞURT: Ara öğünlerde yoğurt tüm zayıflama diyeti listesinde bulunur ve  kilo verdirici özelliği vardır. Kilo verdiren besinler arasında olsa da light ve yağsız olanı tercih etmelisiniz.

ELMA: Ortalama 90-95 kalori olan bir orta boy elma aynı zaman da içerisinde neredeyse 4 gram da lif bulunmaktadır. Diyet yapıyorsanız ve lifli yiyecekler tüketmeniz gerekiyorsa ara öğünlerde elma doğru bir seçim olacaktır. Kilo almanızı engeller ve kilo kaybını destekleyen bir besindir.

Sindirim esnasında vücudumuz önemli seviyelerde enerji harcar. Sindirim bittikten sonra ise metabolizma hızı düşer. Metabolizma hızının sürekliliğini sağlamak için gün 3 ana öğün yemek yerine 5-6 öğün yiyebilirsiniz. Böylece daha az kalorili yemeklerle uzun süreli tokluk sağlayabilirsiniz

Check Also

Kuruyan Cildinizi Doğal Nemlendirin

Yazın etkisiyle birlikte neye uğradığını şaşıran cildimize kış aylarında olduğu kadar bu aylarda da dikkat ...