Çarşamba , Mart 20 2019
Anasayfa / GÜZELLİK & BAKIM / Cilt Bakımı / Güneş Lekelerine Karşı Neler Yapabiliriz ?

Güneş Lekelerine Karşı Neler Yapabiliriz ?

Yaz aylarında güneşte korunmasız olarak gezdi iseniz bir süre sonra zararlı UV ışınları cilt tipiniz ne olursa olsun kahverengi lekelere neden olacaktır. Gençlik döneminde hücreler kendini daha sık yenilediği için bu lekeler dikkat çekecek boyutlara ulaşmasa da ilerleyen yaşlarda güneş lekeleri daha belirgin bir hal alır. Güneş lekelerine bitkisel çözümler ile bu lekelerin görünümlerini azaltmanız mümkün.

Güneş vücut için gereken D vitamini almak açısından önemli ancak şapka, güneş gözlüğü, yüksek faktörlü koruyucu güneş kremleri olmadan güneşte uzun süre kalmak cildimiz açısından çok zararlı. Nispeten daha hafif olan güneş lekeleri, cilt kuruluğu, cildin pul pul olması veya kaşıntı gibi sorunlar dışında cilt kanseri gibi çok daha ciddi hastalıklarda güneş ışınları büyük rol oynamakta.

Güneş lekelerine karşı oluşmadan tedbir almak en iyisidir. Güneşe çıkmadan mutlaka koruyucu krem kullanın, şapka takın ve güneş gözlüğünüzü unutmayın. Güneşin zararlı ışınlı tuzlu ciltte daha etkili olduğu için denizden çıkar çıkmaz tatlı suyla duş alın ve nemlendirici kullanın. Gün boyu bol bol su için. Eğer yanıkla birlikte baş ağrısı, mide bulantısı ve halsizlik hissediyorsanız güneş çarpması yaşıyor olabilirsiniz. Güneş çarpması ciddi bir sorundur ve doktor müdahalesi gerektirir.

Bu kadar güneşe çıkma öncesi korunma tavsiyesinden sonra şimdi mevcut güneş lekelerine karşı bitkisel çözümlere bir göz atalım.

Güneş lekeleri genellikle kozmetik bir sorundur ve başka bir sağlık sorununun sonucu ya da belirtisi olarak oluşmaz. Piyasada pek çok kozmetik markasının güneş lekeleri için özel olarak ürettiği ürünleri bulabilirsiniz. Ancak güneş lekelerine doğal çözüm olarak kullanılan reçeteler genellikle her evde bulunan malzemelerle hazırlanabildiği için bu pahalı kozmetikleri satın almadan önce en azından nasıl sonuç verdiğini görmek için deneyebilirsiniz.

Limon suyu sadece güneş lekeleri için değil sivilce izleri ve yaşlılık lekeleri içinde kullanılabilen doğal bir ağartıcıdır. Limon suyu mutlaka limonun kendisinden taze olarak sıkılmalı ve direk leke üzerine sürülmelidir. Bu yöntem hemen etki göstermediği için 5-7 hafta boyunca her gün uygulayarak sonuç alabilirsiniz. Limon suyu asitli olduğu için hassas cilde sahip olanlarda kaşıntı ve kızarıklıklar oluşabilir. Ayrıca limon suyu kullandığınız bölgede kesik, yanık veya açık yara varsa yanmaya neden olabilir. Limon suyu kullanıp dışarı çıkacaksanız çıkmadan önce tamamen kurumasını bekleyin.

Elmas sirkesi limon suyu gibi yüzdeki güneş lekelerinin üzerine direk olarak uygulanabilir. Organik sirke kullanmanız lekelerin görünümünün daha kısa sürede azalmasını sağlayacaktır.

Güneş Lekelerine Karşı Diğer Bitkisel Çözümler

Nohut: Taze nohudu haşlayarak ya da konserve nohudu bir kaşıkla ezerek macun kıvamına getirip lekelere sürün. Nohut kuruyuncaya kadar cildinizde kalsın. Daha sonra bol suyla durulayın. Bunun her akşam uygulayabilirsiniz.

E Vitamini: Güneş veya yaşlılık lekeleri için E vitamini içeren kremler etkili bir çözümdür. Ayrıca çinko takviyesi cildinize iyi gelecektir. Ancak çinko kullanımı demir alımını azalttığı için doktora danışın.

Yabanmersini: İyi bir antioksidan olan yabanmersini güneşin ciltte oluşturduğu zararlı etkileri yavaşlatır ve yaşlanma sürecini geciktirir.

 

Kaynak :

Güneş Lekelerine Karşı Neler Yapabilirim
Güneş Lekelerine Karşı Neler Yapabilirim

www.onikibilgi.com/

Check Also

Saç Bakımında Argan Yağı

Saç Bakımında Argan Yağı Argan ağacı meyvesi çekirdeklerinin ezilmesiyle elde edilen argan yağı yüzyıllardır özellikle ...