Anasayfa / ANNE & BEBEK / Gebelik / Gebelikte seyahat

Gebelikte seyahat

gebelikte_seyahatGebelikte seyahat

Gebe kadın her türlü seyahatten etkilenir. Uzun süren sarsıntıları doğumu tren başlatabilir.Modern sarsıntısız trenler tercih edilmelidir.

Uzun süre gemi yolculuğu aniden doğum başlaması ihtimali yüzünden doğum doktorunun yardımına gerek duyulabileceğinden dolayı tercih edilmemelidir.

Gelişip büyüyen dünyamızda insanlar, eskiye göre çok daha fazla yer değiştiriyor ve seyahat ediyorlar. Gebelerimiz ne zaman ve ne şekilde seyahat edebileceklerini de merak ediyorlar. Ne de olsa normal hayat düzenimizi bozmak istemiyoruz. Bunun için de aşağıda birkaç kısa önerimiz var. Bunlara dikkat ettiğinizde keyifli seyahat ve tatiller sizi bekliyor olacaktır.

Hamilelikte seyahat etmek için en uygun dönem 14. ile 28. haftalar arası, yani ikinci üç aylık dönemdir. Bu dönemde sabah bulantıları geride kalmış, uyku hali kaybolmuş, düşük yapma olasılığı azalmış ve hamileliğe psikolojik yönden de alışıldığı için gebelik artık keyif verici bir hal almıştır. Bu nedenle bu dönemde gezmek, dolaşmak ve hamileliğin keyfine varmak için tüm şartlar uygundur.

Gebelikte genel olarak yatak istirahatinin önerildiği kanamalı gebelik durumları olanlar ile erken doğum veya düşük risklerini taşıyanlarda kesin olarak seyahat engeli vardır. Bu tip durumlar dışında gebelik genel olarak kesinlikle seyahati ve özgürlüğü tamamen kısıtlayan bir süreç değildir. Tabii, belirli kurallara uymak kaydıyla…

Uzun mesafeler kısa zamanda katedildiğinden ve en az yorucu olduğundan uçak tercih edilmelidir.Yalnız sarsıntı değil,ses titreşimleri de yedi aydan sonra doğum başlatabilir.Hatta uçak seyahati bittikten 2 gün sonra bile aynı sıkıntılar duyulabilir.

Otomobille seyahate gelince sarsıntısız otomobil ve düzgün yol tercih edilmeli  .Ancak bu uzun sürmemelidir.Otomobil seyahatlerinde küçük batın darbeleri ile erken doğumu başlatabilir.Eğer gebe kadın otomobil kullanıyorsa yavaş gitmeli ve emniyet kemerini mutlaka takmalıdır.

Check Also

Kısırlık (İnfertilite) nedir ?

Kısırlık , bir yıllık korunmasız ilişkiye rağmen çiftlerin gebelik elde edememesi durumudur. Eğer en az ...