Perşembe , 14 Aralık 2017
gebelik

Gebelikte karın ağrısı yaşanır mı?

Gebelikte karın ağrısı yaşanabilmektedir. Gebelikte karın ağrısı zararsız nedenlegebelikabilecek karın ağrıları hem annenin hem de bebeğin hayatını riske atabileceğinden acilen doktora başvurulması gerekmektedir.

Peki, bu ağrılar normal ağrılar mıdır?

Gebelikte oluşan karın ağrıları çok sık bir şekilde görülebilmektedir. Bunların çoğu zararlı ağrılar olmamakla birlikte zararsız gebelik karın ağrılarıdır. Ancak bazı durumlarda bu ağrılar çokta masum olmamaktadır. Özelliklede gebelik söz konusu ise gerek ilk dönemlerde gerekse son dönemlerde karın ağrılarına dikkat etmek gerekmektedir. Bağırsaklarımız gebelik sırasında hormonel olarak yavaşladığı için şişkinlik ve hazımsızlığa bağlı olan karın ağrıları normal olarak kabul edilebilmektedir. Bunun önlemini almak gerekmektedir. Bunun için de gebe kadının yeterince sıvı gıdalar almaları ve yeterince lifli gıdalar almaları gerekmektedir. Ayrıca az az ve sık sık yemek yemek ağrıları dindirici etkide bulunabilecektir. Bununla birlikte gebeliğin ilerleyen dönemlerinde rahmin büyümesi nedeni ile çevredeki dokulara yapmış olduğu baskılar nedeni ile şiddetli karın ağrılarına neden olacaktır. Bunlar zararsız ağrılar olup çok korkmaya lüzum yoktur. Bunlar basit bir pozisyon değişikliği ile ya da biraz dinlenme ile geçebilecek ağrılardır. Son aylara girildiğinde rahim artık doğum için hazırlık yapmaya başladığından kaynaklı karın ağrıları oluşturabilmektedir. Bu tip ağrılarda normal olabilecek zararsız ağrılardır.

Bu sayılan ağrılar tamamen normal ağrı olup çok ta panik yapmayı gerektirmemektedir. Ancak hamileliğin her evresinde doktor kontrolünde olmak gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir

hamile-beslenme

Hamilelikte hangi balıklar yenmeli ?

 Sağlıklı bir besin ve protein kaynağı olan balığı herkesin tüketmesi önerilirken, hamilelerde bu durum farklılık ...

tuvalet-egitimi

Tuvalet eğitimine önce anne-babalar hazır olmalı

Tuvalet eğitimine önce anne-babalar hazır olmalı Tuvalet eğitimi kolay görünür ama bazen içinden çıkılamaz hale ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>