Anasayfa / BESLENME & DİYET / Beslenme / Gaz Sorununa Önerilerimiz var….

Gaz Sorununa Önerilerimiz var….

mide-gaziGAZ SORUNUNA ÖNERİLER
Diyet yaparken normal hayatta yaşadığınız gaz ve karın şişliği gibi sorunlar daha fazla nüksedebilir. Bunun nedeni bazı mide ya da bağırsak hastalıkları ve alınan gıdalarla alakalıdır. Eğer gaz ve karın şişkinliğe neden olan bir rahatsızlık varsa tedavi edilmeli sonrada buna neden olan besinlerden uzak durulmalıdır. Özellikle diyet dönemlerinde sıkça yaşanan bu sorunlar aşağıda ki kurallara uyarak giderilebilir. Bununla birlikte yemek alışkanlıkları da çok önemli bir neden olarak gösteriliyor. Hızlı yemek yemek ve hareketsiz kalmak gaz şikayetlerini arttıracaktır.

Yapılması Gerekenler

• Alınan besinlerin ağızda çokça çiğnenmesi ve hızlı yemek yeme alışkanlığının terk edilmesi
• Yürüyüş, jimnastik ve benzeri egzersizleri düzenli olarak yapmak

Yapılmaması Gerekenler

• Stresli ya da heyecanlıyken Tv karşısında yemek yemekten kaçınılmalı.

• Sigara ve alkol gibi zararlı maddelerden uzak durulmalı.
• Hava yutmaya neden olduğu için sakız çiğnememek

• Gaz yapıcı gıdalar tüketilmemeli

Gaz Yapan Gıdalar Nelerdir?

Asitli içecekler, kuru fasulye, bakla, nohut, mercimek ve kabak gibi bakliyatlar, karpuz ve kavun gibi bazı meyveler, ağdalı ağır tatlılar vs. vücutta gaz yapıcı özelliği olan besinlerdir. Örnekler çoğaltılabilir fakat millet olarak en çok tükettiğimiz besinler bunlar. Tüm bunların yanında diyette kullanılan yapay tatlandırıcıların da gaz ve şişkinlik yaptığını biliyor muydunuz? Coğu insanın bilmediği bu gerçek uzmanlar tarafından açıklanmıştır.

Şişkinliğiniz , bağırsak gazınız varsa ve bu gazı çıkarmakta zorlanıyor iseniz aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Sabah kalktığınızda aç karnına yarım bardak oda sıcaklığındaki taze su içerisine tam bir limonun suyunu sıkarak için. (içerisine başka hiçbir şey katmayın) Ardından 2-3 Dakika evin içerisinde dolaşın. Şişkinlik ve bağırsak gazlarının giderilmesinde mükemmel bir çözümdür.Eğer şişkinlik devam ederse öğleden sonra da aynı uygulamayı tekrar edin.

Uyarı : Limon suyu midenize zarar veriyorsa bu uygulamayı yapmayınız.

Eğer limon suyu kullanamıyorsanız 1 su bardağı kaynar su içerisine 1 tutam melisa (oğul otu) koyarak 5-6 dakika demlendirdikten sonra süzerek içiniz. Elde edilen melisa çayı aynı zamanda iyi bir sakinleştiricidir..

Check Also

Saç Bakımında Argan Yağı

Saç Bakımında Argan Yağı Argan ağacı meyvesi çekirdeklerinin ezilmesiyle elde edilen argan yağı yüzyıllardır özellikle ...