Anasayfa / GÜZELLİK & BAKIM / Fondöten Sürme İncelikleri

Fondöten Sürme İncelikleri

fondetenFondöten, ciltteki lekeleri, kızarıklıkları, morlukları, ton farklarını kapatmaya ve ciltte pürüzsüz bir zemin oluşturmaya yarayan en önemli makyaj malzemelerinden biridir. Likit, köpük, krem, stick gibi değişik kıvam ve formlarda üretilen fondötenler, makyaja başlarken ciltte kusursuz bir baz oluştururlar.

Parmak uçları yardımıyla, özel süngerlerle yahut fırçayla sürülen fondötenlerin, muhakkak cilt rengiyle uyumlu olması gerekir. Fondötenseçerken tester üründen bir miktar alarak çenenize sürmeniz ve teninizle olan uyumuna dikkat etmeniz gerekir.Fondöten rengini en iyi çene bölgenizde test edebilirsiniz. Bu uyumu, gün ışığında kontrol etmeniz daha doğru olacaktır; zira mağaza ışıkları altında gerçek rengi yakalamak ve uyumu ölçmek çok zor ve yanıltıcıdır.

Gelelim asıl konuya.

Fondöten nasıl sürülür?
Fondöteni cildinize yedirmek için özel fondöten fırçalarından faydalanabilirsiniz. Fırça ucunu bir miktar fondötene batırarak, yatay hareketlerle cildinize yedirin. Ne kadar çok fondöten sürersem, yüzümdeki hataları o kadar iyi kapatırım diye düşünmeyin; zira fazla miktarda fondöten yüzde çizgi çizgi yolların oluşmasına ve kalıp gibi bir görünüm arz etmesine sebep olur. İnce bir kat fondöteni parmak uçlarınız ya da iyi bir fondöten fırçasıyla cildinize uygulayın. Bu işi yuvarlak süngerlerle de yapmak olasıdır. Hafifçe ıslattığınız süngeri fondötene batırıp yüzünüze, özellikle gözeneklerin yoğun olduğu bölgelere uygulayabilirsiniz. Ama sünger, çok fazla miktarda fondöteni emeceğinden, fondöten israfına da sebep olabilirsiniz. Bu yüzden en sağlıklı yöntem fırça kullanmak olacaktır.

  1. Fondöteni yüzünüzün her yerine eşit miktarda dağıtıp, bir miktarfondöteni de boyun ve dekolte bölgenize uygulamanız, yüzünüzle boynunuz arasındaki ton farklılıklarını ortadan kaldıracak ve maske gibi bir görünümü engelleyecektir.

Fondöten Fırçası Seçimi
Fondöten sürmenin birkaç değişik yolu olsa da, en başarılı sonuca fırça yardımıyla ulaşıldığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla doğru fırça seçimi, en iyi sonucu getirecektir. Yüzümüzü fondötenle kapatırken her noktaya eşit miktarda ürün dağıtabilmeliyiz. Bunun için de fondöten fırçamızın biraz büyük olması gerekecektir. Çok abartılı olmasa da büyük boy fırça kullanmak, yüzün her yanına homojen şekilde dağılmışfondöten anlamına gelir. Fırçayı oluşturan kılların oldukça yumuşak olmasına dikkat edilmeli; zira sert kıllar yüzde yol yol izler bırakabilir ve yüzünüzü tahriş edebilir. Fırçanın uç kısmı beyaz renkte olursa, fondöteninizin tonunu rahatça görmeniz kolaylaşır.

Check Also

Saç Bakımında Argan Yağı

Saç Bakımında Argan Yağı Argan ağacı meyvesi çekirdeklerinin ezilmesiyle elde edilen argan yağı yüzyıllardır özellikle ...