gebelikte-dusuk

Düşük Belirtileri Nelerdir?

gebelikte-dusukDüşük, hamileliğin başlangıcı ve ilk 20 haftası arasındaki dönemde görülür.

Dünya genelinde hamileliklerin yaklaşık %15’i düşükle sonuçlanmaktadır ve bunların yaklaşık %80’i 12. haftadan önce meydana gelmektedir.

Hafif veya ağır kanamalar, “lekelenme” olarak adlandırılan vajinadan akıntı gelmesi, şiddetli kramplar ve karın bölgesinde yaşanan ağrılar düşük belirtileri arasında ilk sıralarda gösterilmektedir.

Hamileliğin normal gidişatı dışında rahatsızlıklar yaşıyorsanız vakit kaybetmeden doktorunuza görünmeniz en güvenli yoldur.

Düşük Nedenleri ve Belirtileri

Düşük konusunda istatistiklerle sabitlenmiş bir gerçek, kadının yaşı ilerledikçe düşük yapma oranının arttığıdır.

20’li yaşlarda düşük oranı %12-%15 arasında iken 40 yaşında bir kadının düşük yapma riski %25’lere kadar çıkmaktadır.

İlk 3 ay içerisinde görülen düşükler büyük oranda fetüsteki kromozom anormalliklerinden kaynaklanmaktadır. Bu durum genellikle yumurtanın veya spermin yanlış sayıda kromozoma sahip olduğu anlamına gelir. Kromozom sayısı yanlış olduğunda yumurta normal gelişimini sürdüremez.

Enfeksiyon, çalışma ortamında yüksek oranda gaza veya radyasyona maruz kalmak, rahim bozuklukları, hormonal problemler, içki ve alkol kullanımı, böbrek hastalıkları, bağışıklık sistemi sorunları, kontrol altında tutulmayan diyabet, yetersiz beslenme gibi faktörler düşük nedenleri arasında sayılmakla birlikte bazı kadınlarda tüm bu nedenlerden bağımsız olarak da düşük görülebilir.

Bu faktörler düşük riskini arttırmaktadır ancak düşüğün tam olarak neden meydana geldiği konusunda henüz net bir cevap bulunmamaktadır.

 

İlginizi Çekebilir

hamile-beslenme

Hamilelikte hangi balıklar yenmeli ?

 Sağlıklı bir besin ve protein kaynağı olan balığı herkesin tüketmesi önerilirken, hamilelerde bu durum farklılık ...

tuvalet-egitimi

Tuvalet eğitimine önce anne-babalar hazır olmalı

Tuvalet eğitimine önce anne-babalar hazır olmalı Tuvalet eğitimi kolay görünür ama bazen içinden çıkılamaz hale ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>