Cumartesi , Ekim 20 2018
Anasayfa / ANNE & BEBEK / Çocuklarda 2 Yaş inadı

Çocuklarda 2 Yaş inadı

12 Yaş inadı

 İki yaşlarına kadar çok iyi huylara sahip sakin, neşeli ,söz dinler ve iyi yöneltilebilen çocuk birden bire huysuz geçimsiz zarar verici ve dayanılmaz hale gelebilir.Ele avuca sığmaz herşeye hayır der,anne ve babanın isteklerine öfkeyle karşılar.Kendini yerden yere atar,bağırır tepinir ve akla gelmedik haşarılıklar yapar.

İNATÇILIK NASIL OLUŞUR

Çocuk iki yaşından sonra ruhsal gelişim sonucu,anneyle bağlantısı yavaş yavaş gevşer çocuk kendini keşfetmiştir.Anne ve babanın istekleri ile kendi arzuları ve beğenileri arasında çelişkiler başlar.Böylece ters karşılaşan çocuk iradesi kendi benliğine esir düşer.Yapmak istediği ve yapamadığı işler birbirini kovalar.Sinirlenir herşeyi kendi başına yapma ve özgür olma duygusu bütün hareketlerini hakim olmaya başlar.Yaptıklarıyla gurur duyar ama yapamadıklarıyaptıklarından daha çoktur.Aklına geleni yapmakister.Düşündüklerini anlatma yeteniği gelişmediğinden çok kere istediği şeylere ulaşamaz.Büyükleri tarafından arzuları gereği gibi değerlendirilemez ve anlaşılamaz.Bundan dolayı çocuğun sevdiği ve beğendiği çevre birden bire ona düşman olmuş gibi görünür.İstediğini yapma gayreti içindeki çocuğa çevreden gelen direnişler,engeller,inatçı,uyumsuz,problemli bir çocuk karşımıza çıkarır.

Çocuğun kendi iradesinin uyanışı disiplin için uygun değildir.Ama bu çocuğa yardım mutlaka gereklidir.

Peki nasıl yardım edilebilir?

Çocuğu mümkün olduğu kadar serbest bırakmalı,sürekli ve gereksiz hareket serbestliği

daraltılmamalıdır.

Bize göre uygun şeyler çocuğun anlayacağı tatlı bir şekilde ona iletilmelidir. Çocuk dost bir elden gelen önerilere daha uyumludur.

Çocuğun inatla karşıladığı bir işi ,onun sevdiği bir biçimde ,istediği doğrultuda yapılıyormuş gibi göstermek ,çok kere çocuğu yumuşatır.Mesela süt içmeyen bir çocuğa ,’’sütünü fincandan mı,yoksa kırmızı bardaktan mıiçersin?’’gibi…..

Çocuğa yaptırılacak bir harekette,aile fertleri arasında fikir ve işbirliği gereklidir.Mesela dondurma yedirmek istemediğiniz bir çocuğa biri,’’Hayır yesin bir şey olmaz,çocuğun gururunu kırma….’’ Gibi sözler söylerse çocukta bunu duyarsa başarı zorlaşır.

 

Check Also

Sağlıklı bir gebelik için C vitamini tüketin

Gebelik döneminde organların onarımı, yaraların iyileşmesinde, kemik gelişimi ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için ...