Çarşamba , Mart 20 2019
Anasayfa / ANNE & BEBEK / Bebek Sahibi Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir

Bebek Sahibi Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir

anne-bebek2-160x159Bebek Sahibi Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir?

Bebek sahibi olmaya karar verdiniz. Ne harika! Bu çok önemli bir karar, çünkü bundan böyle hayatınız sonsuza kadar değişecek -en güzel şekilde elbette. Bebek sahibi olmaya çalışmak sizi biraz tedirgin edebilir, ancak birçok çift bu konuda problem yaşamaz. Yine de hemen hamile kalmayı beklemeyin, gebeliğin birkaç ay içinde gerçekleşme ihtimalinin kuvvetli olduğunu göz önünde bulundurun.

Yaşam Tarzınızı Gözden Geçirin!

Bebek sahibi olmaya çalışmadan ya da hamile kalmadan önce yaşam tarzınızı gözden geçirmeniz, gereklidir.
ilk; kimse sizden köklü bir değişim beklemiyor. Ama yine de, eşinizle birlikte, gerek bebeğinizin sağlığını gerek sizin kendi sağlığınızı korumanız açısından bazı düzenlemelerde bulunabilirsiniz.

Nasıl Beslenmelidir?

Hamilelik döneminde sağlıklı beslenmek için yapmanız gerekenler diğer dönemlerden pek farklı değildir. Taze sebze ve meyveleri tercih edin; kek, bisküvi gibi gıdaları sınırlı tüketin, işlenmiş ve şişmanlatıcı gıdaları çok fazla yemeyin. Hamilelikte, iyi pişmemiş etlerden, iyi yıkanmamış sebze ve salatalardan, pastörize edilmemiş süt, süt ürünleri ve gıdalardan uzak durun. Gebeliğin ikinci haftasına kadar hamile olup olmadığınızdan emin olamazsınız. Bu yüzden gebeliği planladığınız andan itibaren bu tür gıdalardan kaçınmalısınız. Ayrıca, hamile kalmayı denediğiniz andan itibaren, folik asit (0.4 mg) takviyesi almanız da tavsiye edilir. Bu uygulamanın spina bifida ve diğer nöral tüp hasar oranlarım düşürdüğü bilinmektedir.

Sağlıklı beslenmenin ilk adımı her gün aldığınız gıdaları gözden geçirmektir. Hamileliğin başında bazı anne adayları, iştahlarının bazen açılıp bazen kapandığını fark ederler. Her gün çeşitli gıdalardan biraz da olsa almaya gayret edin. Hamile olmayan kadınların ortalama günlük kalori ihtiyacı yaklaşık 2200 kaloridir. Hamileler ise günde yaklaşık 300 kaloriye daha ihtiyaç duyarlar.

Sigara Bırakmanız Gerekmektedir!

Bebek sahibi olmaya çalıştığınız andan itibaren sigarayı bırakın; ne çocuğunuzun sağlığını ne de kendi sağlığınızı riske atmanız söz konusu değildir, bu nedenle, doğumdan sonra da bir daha başlamayın. Sigaradan çektiğiniz her nefes sizi ve fetüsü nikotin, katran ve karbon monoksit gibi zararlı kimyasalların kurbanı haline getirir. Siz veya başkası bebeğin çevresinde sigara içerse, onudumanın zararlı etkileriyle baş haşa bırakır. Bu yüzden ekinizin ya da evinizde başka yaşayanlar varsa, onların da sigarayı bırakması havari önem taşır.

Alkol

Gebelik sırasında alınan alkolün ne kadarının fazla olduğu bilinmemekle birlikte, araştırmalar, gebelikte alkol kullanımının “Cenine Ait Alkol Sendromu” (Fetal Alcohol Syndrome-FSH) adıyla anılan ciddi bir soruna yol açabileceğini gösteriyor. Ayrıca fazla alkol kullanımı düşük yapma riskini de artırabilir. Güvende olmak için en iyi yol gebelik süresince hiç alkol almamaktır.

Check Also

Sağlıklı bir gebelik için C vitamini tüketin

Gebelik döneminde organların onarımı, yaraların iyileşmesinde, kemik gelişimi ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için ...